Ewolucja człowieka; przekształcanie ciała astralnego

Rozważmy jednego z najbardziej dzikich ludzi, który zjada swojego bliźniego, i porównajmy go z przeciętnym Europejczykiem, a następnie z wysoko rozwiniętą indywidualnością – np. z Goethem, Schillerem lub Franciszkiem z Asyżu. Dzikus ślepo podąża za instynktami i namiętnościami zawartymi w jego ciele astralnym. On ma Ego, jednak to Ego wciąż żyje całkowicie pod wpływem ciała astralnego. Przeciętny człowiek naszych czasów jest już w stanie rozróżnić dobro i zło, i wynika to z faktu, że pracował on nad swoim ciałem astralnym. Pracował nad nim i przekształcił nawet pewne instynkty w tzw. ideały.

Człowiek osiąga coraz wyższy stopień rozwoju, im bardziej przekształca swoje ciało astralne poprzez swoje Ego. Współczesny przeciętny Europejczyk przekształcił dobrą część tego ciała astralnego. Indywidualność taka jak Schiller czy Goethe, przekształciła już większą część ciała astralnego. Jednak człowiek, który swoją wolą podporządkował sobie wszystkie swoje namiętności, jak np. Franciszek z Asyżu, ma ciało astralne, które jest całkowicie przekształcone przez jego Ego; w tym ciele astralnym nie pozostało nic, co nie jest całkowicie pod wpływem Ego.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s