Siergiej Łazariew – Jak pokochać bliźniego

Przykazanie „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego“ jest świetnym komunikatem, znakomitym. Jednak może być katastrofalnym i śmiertelnie niebezpiecznym, jeśli nie stoi na drugim miejscu. Przykazanie „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem” musi być na pierwszym miejscu. Należy zrozumieć, że głównym rywalem Boga jest ukochana osoba, (i) miłość do (ubóstwianie, czczenie) świata*.

Najpierw należy zrozumieć stwierdzenie, że „największymi wrogami są członkowie twojej rodziny“, i dopiero wtedy wyznawać „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Także kochać siebie należy dopiero po zrozumieniu, że miłość własna również może być poważnym niebezpieczeństwem.

Miłość własna to diabolizm (ubóstwianie, czczenie siebie). Miłość do bliźniego (ubóstwianie, czczenie drugiego człowieka) wygląda na święte uczucie, ale to także jest diabolizm, tylko w inny sposób. Diabeł – diabolizm – oznacza utratę miłości do Boga i dążenia do Niego.

Tak więc, kiedy przykazanie „kochaj bliźniego swego jak siebie samego“ wychodzi na pierwsze miejsce, wtedy staje się diabelską poradą.

Istnieje pojęcie pożądania seksualnego, każdy je zna: lubieżna, zachłanna osoba jest oczywiście agresywna. Taka osoba będzie chora. Jasnym jest, że pożądanie jest złą rzeczą; należy się pozbyć pożądania poprzez skruchę, post, modlitwę, zdystansowanie itd. Jednak kto wykaże, że „kochanie bliźniego“ jest złą rzeczą? – Nikt i nigdy, za wyjątkiem Jezusa Chrystusa. Ale Jego zwolennicy całkowicie zagubili zrozumienie dla Jego nauki. Miłość do bliźniego powoduje przywiązanie do tego świata, jeśli zapomina się o Bogu, jeśli drugie przykazanie ustawia się na pierwszym miejscu. Przywykliśmy wierzyć, że „kochaj bliźniego swego jak siebie samego“ jest istotą ludzkiego zachowania.

Właściwie, Judaizm mówi dokładnie tak samo. Znaczenie Tory zawarte jest w powiedzeniach: „kochaj bliźniego swego jak siebie samego“ i „traktuj innych tak samo jak traktujesz siebie“. Ludzka logika wychodzi na pierwszy plan, a Boska logika niezauważalnie wyparowuje i znika. Wtedy miłość do bliźniego zamienia się w źródło namiętności, cierpień i przywiązania, po czym następuje choroba i śmierć. Co się dzieje później? Wychodzi na to, że religia, która powinna prowadzić nas do Boga, wyzwolić i uratować naszą duszę, odciąga nas od Boga i nieświadomie przyczynia się do rozpadu duszy.

Przeznaczeniem ludzkiego życia jest wzrastać ku Bogu, zjednoczyć nas z Nim i doprowadzić nas do bycia podobnym do Niego. Tego nauczał Chrystus. Głównym zagrożeniem jest utrata miłości do Boga i pragnienia zjednoczenia się z Nim; to zagrożenie pojawia się wtedy, gdy osoba przyrasta do siebie lub do innych. Głównym zagrożeniem dla człowieka jest „miłość do bliźniego“. Chrystus mówił również o tym.

Koniecznym jest kochanie bliźniego, dbanie o niego czy nią, jednak ważne jest również to, by wiedzieć, że miłość do bliźniego jest jednym z głównych zagrożeń dla duszy: Ryzyko utraty miłości do Boga jest wtedy bardzo wysokie.


Źródło: link

*Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s