Sobowtór

Nieuniknionym doświadczeniem, jakie człowiek przeżywa dzięki wiernemu wykonywaniu ćwiczeń, jest rozdzielenie osobowości. Człowiek zacznie odczuwać, jakby coś mu towarzyszyło, coś, co słyszy razem z nim, a nawet mówi razem z nim, gdy jest wewnętrznie słaby. Jest to drugie ego, które się wyłania, sobowtór, którego człowiek umieścił poza sobą. Im poważniej kroczy się ścieżką ezoteryczną, tym bardziej starego siebie umieszcza się poza sobą, to znaczy, zrzuca się jedną skórę za drugą, tak jak robi to wąż. Te zrzucone skóry stają się drugim ciałem, sobowtórem, który nigdy nie opuszcza człowieka aż do końca jego życia.

W dawnych misteriach egipskich ten, kto umieścił poza sobą sobowtóra, nazywany był „kha“. Sobowtór jest uwiązany do człowieka kha, by stale mu przypominał kim był lub kim nadal jest. Nie zawsze jest to przyjemne uczucie. Ale świadomość, że zawsze ma ze sobą sobowtóra, będzie mu przypominała o jego wadach i o tym, że powinien się doskonalić. Powinien stale odczuwać tą obecność, bo w przeciwnym wypadku mogłoby się stać niebezpiecznie, i ze względu na wiele swoich wysokich ideałów i intencji, mógłby zapomnieć o swoim życiu wewnętrznym i o swoich wadach.

W pewnych okolicznościach mogłoby to zagrozić nawet życiu wielkiego wtajemniczonego, gdyby pomimo swojego wielkiego wysiłku, choć na chwilę zapomniał o tym sobowtórze. […] Im bardziej ujawnia się ten sobowtór, tym lepiej dla naszego rozwoju, ponieważ w przeciwnym wypadku żylibyśmy w wielkim złudzeniu o sobie samych.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: