Zainteresowanie i zrozumienie zamiast krytykowania

Jedynie autentyczne zainteresowanie każdego człowieka swoim bliźnim może w przyszłości przynieść ludzkości zbawienie – mam na myśli zbawienie dla życia społeczności. Charakterystyczną cechą epoki Duszy Świadomej jest ludzkie odizolowanie. To, że człowiek jest wewnętrznie odizolowany od bliźniego jest konsekwencją indywidualności, rozwoju osobowości. Ale ta tendencja do odrębności musi mieć przeciwny biegun, i ta przeciwstawność musi polegać na kultywowaniu aktywnego zainteresowania bliźnim.

To przebudzenie aktywnego zainteresowania innymi, w epoce Duszy Świadomej musi być rozwijane coraz bardziej świadomie. W mojej książce* pośród fundamentalnych impulsów znajdziecie też taki, który po zastosowaniu w życiu społecznym, będzie miał na celu pogłębienie zrozumienia dla innych. Znajdziecie częste wzmianki o „pozytywności“, o potrzebie rozwijania pozytywnego nastawienia. Obecnie większość ludzi z pewnością będzie musiała wyperswadować sobie swoje obecne zachowanie, jeśli pragną rozwinąć to pozytywne nastawienie, ponieważ w tej chwili nie mają najmniejszego pojęcia, co to oznacza. Kiedy dostrzegają w bliźnim coś, co im się nie podoba – nie mam na myśli czegoś, czemu poświęcili szczególne rozważanie, tylko coś, co z powierzchownego punktu widzenia spotyka się z ich dezaprobatą – wtedy natychmiast zaczynają krytykować, nie próbując wejść w skórę bliźniego. Z punktu widzenia przyszłej ewolucji ludzkości jest to wysoce antyspołeczne – może się to wydawać paradoksalne, jednak jest to prawdą – by żywić te tendencje, i podchodzić do bliźniego z otwartą sympatią czy antypatią. Z drugiej strony, w przyszłości najlepszą i najważniejszą cechą społeczną będzie rozwój naukowego, obiektywnego zrozumienia dla niedomagań innych, kiedy bardziej jesteśmy zainteresowani w ich niedomaganiach, niż w swoim krytykowaniu ich.


Źródło: link

*Jak osiągnąć poznanie wyższych światów

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s