Poznanie

Prawdziwe doświadczenie duchowości, gdziekolwiek je spotykamy, zawsze staje się indywidualizmem. Definicja nieuchronnie staje się uogólnieniem.

Źródło: Rudolf Steiner, link

 


 

Jest takie powiedzenie: „Powtórzenie – matką nauki“. Okazuje się, że rozumienie nie następuje poprzez myśl, rozumienie następuje poprzez uczucia, ale same uczucia i wrażenia to nie jest jeszcze rozumienie. Rozumienie – to gdy powstaje obraz, gdy wiele uczuć w różnych projekcjach łączy się w jedną całość. Kształtowanie obrazu następuje przy powtórzeniu, ale nie przy mechanicznym powtórzeniu tego samego.

Zauważyłem, że aby człowiek coś zrozumiał, trzeba jedną i tą samą prawdę powtórzyć mu w różnych wariacjach, z różnych stron, z różnych punktów widzenia – kilkadziesiąt razy. W bardzo poważnych sprawach trzeba się powtarzać, trzeba daną myśl wyjaśniać od nowa, z innej strony, z innej pozycji, z innego punktu widzenia – trzeba powracać i powracać.

Źródło: Siergiej Łazariew – Oblicza pychy cz.1
https://diagnostykakarmy.pl

 

 

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: