Siergiej Łazariew – Jak zostać nowym w nowym 2018 roku

Drodzy Przyjaciele!

Składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 roku. Życzę wszystkim szczęścia we wszystkich jego przejawach, oraz życzę szczęścia, które od niczego nie zależy.

Zastanówmy się na chwilę – czym jest szczęście? Przyzwyczailiśmy się, by mierzyć szczęście nie pieniędzmi, nie samochodami, nie działkami, i nawet nie sukcesem w życiu, nie dostatkiem i pomyślnością. Szczęście to serdeczne relacje. Ostatnio dochodzą do tego nawet bogaci ludzie. Jeśli jednak zastanowimy się i przypomnimy sobie święte księgi, to szczęście jest miłością w duszy. Ponieważ bez wiary nie ma prawdziwej miłości, to szczęście zawsze jest miłością i wiarą.

Czym jest umiejętność bycia szczęśliwym? To umiejętność nieprzywiązywania się, nie ubóstwiania otaczającego świata i zwykłych ludzkich wartości, to umiejętność rozumienia, że wszystko mija, to rozumienie tego, że zawsze jesteśmy szczęśliwi. Zawsze.

Życie jest przedstawieniem – gdy kończy się jedno, zaczyna się nowe. Każda sytuacja – dobra czy zła to akt. Gdy mija jeden, zaczyna się kolejny. Zawsze jesteśmy szczęśliwi, zawsze się cieszymy grając rolę, która nazywa się życiem. Gdy rozumiemy, że umiejętność bycia szczęśliwym jest szczęściem, że najważniejsza jest miłość w duszy, że niezależnie, co się wydarzy w naszym życiu – wszystko to służy rozwojowi duszy, wszystko jest dla naszego dobra, wtedy zaczyna się najciekawszy etap w naszym życiu.

Wznosimy się nad sobą, stajemy się innymi ludźmi. Dlaczego mówi się „Nowy Rok”? Nowy Rok oznacza wszystko nowe. W 2018 roku powinniśmy stać się nowymi. Powinniśmy się zmienić tak, by więcej wewnętrznie nie sprzeciwiać się Boskiej woli, nie żałować, zbytnio nie martwić się o przyszłość, nie obrażać się i nie osądzać, i nam się to uda.

Przed nami otwierają się ogromne możliwości. O tym, co będzie zachodziło, będę mówił na seminarium. To bardzo ciekawy okres w historii ludzkości.

Często ludzie zadają mi pytania: „Dlaczego nie opłaca się być uczciwym? Dlaczego bardziej opłaca się kraść, zdradzać, oszukiwać? Dlaczego ludzie, którzy tak robią, mają pieniądze, sukces, i wszystko inne? Dlaczego człowiek moralny i uczciwy pozostaje w tyle w wyścigu pod nazwą życie? Gdzie jest sprawiedliwość? Gdzie Boska wola? W jaki sposób Bóg kocha ludzi?”

W rzeczywistości po prostu nie rozumiemy, jak rozwija się w czasie Boska wola. Boska wola działa na dużych odcinkach czasu, a ludzka wola na małych.

W Biblii, w Starym Testamencie jest wyraźnie powiedziane: „Zły nie ma przyszłości, a lampa bezbożnych zagaśnie” Czyli człowiek przepełniony złością, niemoralny, pozbawiony zasad, nie kochający jest skazany na śmierć, nie ma przyszłości – on i jego dzieci. Powstaje pytanie: Dlaczego prosperuje? Ponieważ istnieje wolna wola.

Wyobraźcie sobie, że człowiek spaceruje z psem, pies nie ma smyczy. Wszyscy są zadowoleni, pies biega, robi, co chce. Właściciel widzi, że pojawia się niebezpieczeństwo, są inne psy, które mogą zagryźć jego psa. Co więc robi? Zakłada psu smycz, zmniejsza jego wolną wolę. Jeśli pies biegnie w niebezpiecznym kierunku, to smycz go powstrzymuje. Nazywa się to ograniczeniem wolnej woli. Złe psy zbliżają się i właściciel widzi, że niebezpieczeństwo wzrasta. Co robi? Skraca smycz i pies idzie już na krótkiej smyczy i ma jeszcze mniej wolnej woli, wola właściciela zaczyna górować nad wolą psa coraz bardziej. Gdy niebezpieczeństwo jest bardzo blisko, właściciel bierze psa na ręce i go niesie. Co to oznacza? Oznacza to, że wola psa jest zatrzymana i we wszystkim przejawia się wola właściciela dla uratowania psa.

Przełóżmy to na język tego, co się będzie działo w najbliższym czasie. Dawniej człowiek miał wolną wolę – ludzie kradli, robili to, co chcieli i nie było żadnej odpowiedzi, żadnych skutków. W rzeczywistości odpowiedź była – ale nie od razu. Teraz czas się kondensuje i kurczy – już wszyscy to zauważają, jest to specyfika nowego czasu. Dlatego powiem coś, co będzie dla was niespodziewane. W najbliższym czasie bycie moralnym i uczciwym będzie się opłacało. To zawsze się opłacało – tylko że na dłuższych odcinkach czasu, nie widzieliśmy, jakie owoce daje miłość, wiara i moralność. A jeśli widzieliśmy, to nie zawsze to kojarzyliśmy.

Teraz łajdak, kłamca, zazdrośnik i człowiek interesowny prawie od razu otrzyma zapłatę. Przyzwoici ludzie też będą wynagradzani nie za jakiś czas, a od razu, jest to normalny etap. Bycie moralnym i uczciwym będzie korzystne. Ale nie chodzi o korzyść. Takie okresy następują w historii ludzkości po to, abyśmy dotknęli Boskiej woli, byśmy poczuli, na czym polega jej sens, i gdy przestaniemy być trzymani na rękach i zostaniemy postawieni na ziemię i otrzymamy wolną wolę – abyśmy nie zapomnieli zachowywać się tak, aby nie naruszać wyższych praw, nie naruszać Boskiej woli i abyśmy nie zginęli poprzez swoją nieostrożność.

Dlatego życzę Wam szczęścia, optymizmu, życzę Wam, abyście w Nowym roku zostali nowymi ludźmi, życzę zmian, dobroduszności, dążenia do rozwoju, a wszystko inne zostanie dołączone.

Dziękuję! Szczęśliwego Nowego Roku!

 


Źródło: link

 

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s