Jak pogodzić naukę i religię? – Jordan Peterson

Ten film został przetłumaczony przez osoby obsługujące kanał na Youtube o nazwie: Wojna Idei

Źródło: link

 


Obecnie, aby przetrwać, muszą się spotkać nauka i religia, ponieważ nauka mówi o priorytecie materialnego nad duchowym, i mają w tym rację – ani jeden dzieciak wychowany przez zwierzęta nie zaczął mówić – świadomość jest zależna od ciała. A religia mówi, że to świadomość jest pierwotna, i oni również mają rację, ponieważ nasza podświadoma myśl, podświadome uczucia są pierwotne wobec ciała. Kiedy nauka i religia zrozumieją, że są dwiema częściami jednej rzeczy – poznawania świata, wtedy nauka przestanie być religią, a religia przestanie być teatrem, w którym nawet aktorzy nie wierzą w odgrywaną sztukę.

– Siergiej Łazariew [link]

 


Nauka duchowa nie chce uzurpować sobie miejsca Chrześcijaństwa; wręcz przeciwnie, ona chciałaby być narzędziem do zrozumienia Chrześcijaństwa.

Coraz więcej ludzi zauważy to, co wciąż jest bardzo kwestionowane, a mianowicie, że nauka duchowa w najmniejszym stopniu nie umniejsza wrażliwości religijnej, religijnego życia człowieka, a przeciwnie, dąży do stworzenia więzi, która ponownie połączy człowieka naukowego z misteriami, które są dla niego dostępne poprzez objawienie religijne. Prawdziwa nauka duchowa nie jest w jakimkolwiek sensie przeciwna nauce naturalnej, ani też nie może nikogo odciągać od życia religijnego.

– Rudolf Steiner [link]

 

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: