Istotą Nauki Duchowej jest to, że należy wymagać aktywności duszy

Tak często słyszy się: Dostępna nam literatura Nauki Duchowej jest napisana w tak trudnym stylu; wymaga ona takiego wysiłku i tak intensywnego rozwoju sił duszy, by nastąpił jakikolwiek prawdziwy postęp. „Dobrzy“ ludzie – przymiotnik w cudzysłowie – zawsze przychodzą z sugestią, że trudne fragmenty powinny być uproszczone dla ich braci; chcą strywializować – mówię to bez cudzysłowu – to, co jest napisane w dość trudnym stylu.

Jednak jest to samą istotą Nauki Duchowej, że należy wymagać aktywności duszy; że Nauka Duchowa nie powinna być łatwa do opanowania. Ponieważ w Nauce Duchowej nie chodzi tylko o pochłanianie tego, co jest powiedziane o tej czy innej rzeczy, ale o to, jak się te rzeczy przyswaja – dzięki wysiłkowi i aktywności duszy. To, co Nauka Duchowa ma do zaoferowania, musi być przyswojone w pocie czoła. Jest to sine qua non w całej tej sprawie – wybaczcie za ten kolokwializm.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s