Jedność i Indywidualizacja

Jeśli chcemy zbliżyć się do rzeczywistości, zwłaszcza rzeczywistości ludzkiej natury, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że każde wyodrębnienie (odseparowanie) wydobywa się z całości. Gdybyśmy rozpoznawali jedynie abstrakcyjną jedność (np. komunizm), to niczego byśmy się nie nauczyli. Gdybyśmy się nie zróżnicowali, to cały świat pozostałby nieokreślony, tak jak w nocy wszystkie koty są szare. Dlatego ludzie, którzy pragną uchwycić wszystko w kategoriach abstrakcyjnej jedności, widzą świat w kolorze szarym. Z drugiej strony gdybyśmy się jedynie różnicowali, gdybyśmy byli jedynie odrębni i trzymali wszystko osobno, to nigdy nie powinniśmy dojść do prawdziwej wiedzy, ponieważ rozumielibyśmy jedynie poszczególne części, a wiedza umknęłaby nam.

Zatem wszystko w człowieku ma częściowo naturę poznania, częściowo naturę czucia i częściowo naturę woli. Poznanie jest przede wszystkim poznaniem, ale ma także naturę czucia i woli. Czucie jest przede wszystkim czuciem, ale ma także naturę poznania i woli; tak samo jest z wolą.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s